Історія Церкви в Демні

                       

 

Парох села о.М.Фільварків у своєму нарисі "Село Демня над Жуброю" писав, що за давніми переказами село колись знаходилося на горбі, 2 км на південь від теперішнього села. Після серії татарських знищень др.пол.ХУІІ ст воно більше не відновлювалося на старому місці. На місці давньої церкви стоїть могила з хрестом, встановленим у 1688 році. Цю могилу видно з гостинця, який вів з Демні до Миколаєва [61, с.7]. М.Л.Худаш має іншу думку з цього приводу. Він вважає, що хрест біля дороги при в'їзді до Демні був встановлений 1786 року, коли вперше Австрія зліквідувала панщину в Галичині. У 1960-х роках, коли в Галичині тривала кампанія боротьби з хрестами, в Демні було скинуто 23 хрести. Цей за наполяганнями М.Л.Худаша був врятований. /Найдавніші згадки про церкву в Демні походять з досить пізніх часів. Відомо, що у ній було напрестольне євангеліє, надруковане у Львові 1609 року і куплене до церкви св.Николая солтисом Петром та його дружиною Агафією/ Таку інформацію подав М.Худаш у своєму дослідженні. Вона є помилковою.
При огляді парафіяльного архіву 2005 року я оглянув це євангеліє, надруковане у Львові в друкарні Михайла Сльозки (друге видання). На другій сторінці поміщено герб Желиборських. Дата друкування віддерта давніше, бо при реставрації книги пошкоджена сторінка була підклеєна чистим папером. На декількох перших сторінках внизу йде напис "Сію книгу, рекомую Апостол, справил раб Божий Петро, солтис Деменський, со женою своєю на ім'я Агафією за отпущеніє грехов своїх і за преставившихся родителей своїх і отдал до храму св.єпископа Миколая (слово витерте) в селі Демни (далі на кількох сторінках напис не прочитується) року Божія АХПА
64



п до млл'го їм** » »"> по^дн оіЛ'^м жш(ІІ ^(аін^^п
А'
Найдавніше церковне євангеліє. Зліва герб Желиборських, справа внизу- фрагмент дарчого напису
месяца апрілія". З цього випливає, що Апостол був переданий до церкви 1681 року. Напис передаю не буквально, але зроблений він українськими літерами.
Брати Арсеній та Атанасій Желиборські були послідовно львівськими єпископами у 1641-63 та 1663-66 роках [87, т.2, с.667] і "Апостол" був видрукуваний у цей період. Михайло Сльозка мав свою друкарню у 1638-1667 роках (помер 1667 року). Відомо, що "Апостол" він видавав 1639 року [87, т.8, с.2913], а друге видання могло бути хіба через кілька років.
В інвентарі, складеному о.Фільварківим перед II світовою війною, зазначено, що в церкві серед 5 "Євангелій", є одно, друковане 1605 року (похоронне). Можливо, що помилки допустився о.Фільварків, а М.Худаш переписав її з старословяньської

Додав Sv-_-V@nya....

 

1 стор. 2 стор. 3 стор
Головна